Kupuji nebo přebírám podnikání, mám ošetřeny také webové stránky?

Stalo se to jednomu z mých klientů a v běžném životě se to může stát i Vám. Pokud nejste takříkajíc z branže, nemusí vás to vůbec napadnout.

Koupě podniku a nevyřešení webových stránek

Jeden z mých klientů kupoval celé podnikání. Ve smlouvě měli ošetřeno kde co, ale zapomnělo se na webové stránky. Klient obdržel po původního majitele informace, kam platit webhosting, kam platit doménu. Upravily se nové kontakty a věci nějaký čas fungovaly, webové stránky fungovaly a nikoho nenapadlo, že by to mohl být nějaký problém.

Když se dva nepohodnou, problém může vyplavat

Jak už to v životě bývá, mezi lidmi se vyskytne občas nějaký spor, který s webovými stránkami vůbec nesouvisí. Nicméně spor existoval a tak mezi mým klientem a původními majiteli došlo náhle ke zhoršení vztahů. Když se po čase zjistilo, že je potřeba na webových stránkách upravit nějaké informace, nebo je potřeba stránky úplně nahradit, nastala srážka s realitou.

Zjistilo se, že:

A vzhledem k nedobrým vztahům se původní majitel stal nekontaktní. To vedlo k tomu, že původní webové stránky sice stále fungují, ale můj klient s nimi nemůže naprosto nijak nakládat. 

Dohled, poradenství

  Pokud potřebujete poradit v oblasti přesunu nebo převzetí webových projaktů, přeregistraci nebo změně majitele domén, migraci vašich stránek…

  Kontaktujte mě.

  Správný postup, pokud kupujete něčí podnikání

  Ošetřete si smluvně, co vše k podnikání patří

  Webové stránky , profil na Facebook, Instagram a podobné

  Pokud jsou k podniku používány také firemní webové stránky, profil na Facebooku, na Instagramu a podobně, uveďte ve smlouvě, že tyto náležitosti jsou také součástí koupě a ideálně uveďte smluvně, jakým způsobem dojde k předání (např. hesla k administraci a podobně).

  Webhosting

  Pokud firemní stránky běží na nějakém známém, velkém hostingu (Forpsi, Wedos apod.), pak podle možností tohoto webhostingu převeďte administraci na sebe, nebo hosting přesuňte, případně můžete stránky přemigrovat na nějaký jiný, vlastní, hosting.

  E-maily, emailové schránky

  Dohodněte se, zda budete využívat existující emailové schránky, zda současnoý obsah původní majitel smaže (což by nejspíše kvůli GDPR měl), případně můžete přemigrovat i emaily na Váš nový hosting.

  Výhodný hosting pro Vaše stránky včetně emailových schránek Vám mohu zajistit na svém řešení.

  Hesla a přístupové údaje

  Původní majitel by Vám měl vydat veškerá hesla a veškeré přístupové údaje ke všem službám, které jste odkoupili. Po dokončení prodeje všude musíte změnit hesla, resp. celé přístupové údaje. To platí např. i pro FTP přístup na webové stránky nebo přístup do databáze, všechny emailové schránky, všechny další dohodnuté služby (Facebook apod.)

  Vlastník domény - alfa a omega všeho

  Asi nejdůležitější věc, kterou je potřeba pohlídat, je, abyste se stali vlastníkem domény. Pokud jste vlastníkem domény a došlo by např. k podobnému sporu, jako popisuji výše, doménu, když ji vlastníte, můžete převést k jinému registrátorovi, můžete ji přesměrovat jinam (např. si udělat nové webové stránky a doménu přesměrovat na ně, takže kdo si zobrazí předmětnou doménu, uvidí už Vaše stránky), můžete s ní jakkoliv disponovat.

  Ověřit vlastnictví české domény (koncovka CZ) lze na stránkách sdružení CZ NIC, což je český správce doménových jmen. Po vložení adresy domény se v řádku “Držitel” zobrazí, kdo je vlastníkem domény.

  Jak lze změnit majitele domény

  Možností je několik. Nejjednodušší je, když jste registrování u hostingu, který umožní změnu např. jen potvrzením emailu, případně SMS. Vy musíte mít založený kontakt se správnými kontaktními údaji a protistrana taktéž.

  Původní majitel si vyžádá heslo pro transfer domény, který Vám poskytne. Vy zažádáte o změnu vlastníka s použitím tohoto hesla. Při žádosti o změnu vlastníka pak nejčastěji příjdou oběma stranám emaily a SMS, které obě strany musí potvrdit, čímž je změna vlastníka provedena.

  Složitější je, když není možné provst změnu vlastníka online. Lze pak řešit například poštou. 

  Tyto eventuality a postupy jsou pak popsány na stránkách sdružení CZ NIC – často kladené otázky

  Pokud kupujete nebo převádíte jakýkoliv projekt, jehož součástí jsou webové stránky, mohu na všechny potřebné náležitosti dohlédnout (nikoliv po právní stránce, ale p ostránce přístupů. převodu vlastníka, změn přístupových údajů apod.).

  Summary
  Kupujete web, obchod nebo podníkání? Nezapomeňte ošetřit vlastnictví domény
  Article Name
  Kupujete web, obchod nebo podníkání? Nezapomeňte ošetřit vlastnictví domény
  Description
  Stalo se to jednomu z mých klientů a v běžném životě se to může stát i Vám. Pokud nejste takříkajíc z branže, nemusí vás to vůbec napadnout. Doména a její majitel a také přístup do služeb.
  Author
  Publisher Name
  www.VM-WEB.cz
  Publisher Logo