Co je to HTTPS

Připojení k webovým stránkám a zobrazení jejich obsahu je realizováno protokolem HTTP (Hyper Text Transfer Protocol). Jistě jste si toho všimli např. při kopírování odkazu, kdy v odkazu je uvedeno http://www.vm-web.cz .

Přidomek S znamená Secured, tedy zabezpečeno. Znamená to jedinou věc. Informace které si vyměňuje váš internetový prohlížeč se serverem, který zasílá stránky pro zobrazení, je komunikace šifrovaná. To mimo jiné znamená, že je po cestě od serveru do prohlížeče a naopak je nikdo nemůže zachytit a přečíst. Pokud nemáte protokol HTTP zabezpečený, existuje vždy teoretická šance, že po cestě dat mezi prohlížečem a serverem je někdo odposlouchává nebo i změní (útoky MITM, zásahy různých virů a útočníků).

Je HTTPS nutnost?

Ano, dnes je již HTTPS vyžadováno všemi běžnými prohlížeči a nezabezpečené stránky jsou prezentovány jako “potenciální hrozba”. Proto je důležité zajistit HTTPS i u vašich starších stránek .

Zabezpečené připojení indikuje každý prohlížeč v adresním řádku - nejčastěji zámečkem, často zeleným

Důležité je si ale uvědomit, že HTTPS není všemocné. Tzn. neplatí, že stránky zabezpečené HTTPS jsou 100% neprůstřelné. Skutečně zabezpečí pouze komunikaci vašeho prohlížeče se serverem poskytujícím informace (od změny dat, šmírování, podvodné přesměrování např. při používání bankovnictví apod). Pokud je nějakým způsobem napaden server nebo váš počítač, HTTPS vás neochrání.

Summary
HTTPS připojení, zabezpečení komunikace pomosí SSL
Article Name
HTTPS připojení, zabezpečení komunikace pomosí SSL
Description
Je HTTPS nutnost? Ano, dnes je již HTTPS vyžadováno všemi běžnými prohlížeči a nezabezpečené stránky jsou prezentovány jako “potenciální hrozba”. Proto je důležité zajistit HTTPS i u vašich starších stránek .